Stála konferencia

slovenských zdravotníkov

posilnenia vzťahov s diaspórou,
podpora občianskych iniciatív

Organizátor: Medzinárodná asociácia lekárov a zdravotníkov na Slovensku

ZAREGISTRUJTE SA

na účasť na podujatí, získanie podrobností a/alebo informácií o zmenách

Odoslaním prihlášky súhlasíte so Zásadami spracovania údajov.
NAJBLIŽŠIE PODUJATIE
Zdravotníctvo – inšpirujme sa navzájom -Deň 1
Konferencia ponúkne panely ako "Ošetrovateľstvo a vzdelávanie bez hraníc", "Prepojení pre zdravie: Ako prepájať slovenských zdravotníkov v zahraničí" a "Pôsobenie všeobecného lekára v UK". Väčšina rečníkov sú Slováci pôsobiaci v zdravotníctve v zahraničí, ktorí budú konfrontovaní s odborníkmi zo Slovenska.
Prvý deň konferencie je venovaný strategickým cieľom zdravotníctva.

Program konferencie - Deň 1:
8:30 - 9:00 - Registrácia a privítanie hostí
9:00 - 9:45 - Otvárací ceremoniál – príhovor organizátorov a zástupcov z ministerstiev a ďalších organizácií
9:45 - 11:00 - Ošetrovateľstvo a vzdelávanie bez hraníc (Sesterský panel: Monika Kubíková, Katarína Morris, Martin Krsak, Ondrej Obediar, Jakub Rybar)
11:00-11:15 - Prestávka
11:15 - 12:00 - Pôsobenie všeobecného lekára v UK, Ambulancia dlhovekosti (Marcela Uhliarová)
12:00 - 12:45 - Telemedicína a AI (Martin Krsák)
12:45 - 14:00 - Obedná prestávka
14:00 - 16:30 - Slovak Global Network (SGN): "Prepojení pre zdravie: Ako prepájať slovenských zdravotníkov v zahraničí", Okrúhly stôl venovaný hľadaniu najlepších riešení pre zdieľanie skúseností, vzájomnú inšpiráciu a spoluprácu so Slovenskom.
16.05.2025
10:00 - 14:30
Bratislava, SK
OFFLINE/ONLINE
Zdravotníctvo – inšpirujme sa navzájom - Deň 2
Konferencia ponúkne panely ako "Ošetrovateľstvo a vzdelávanie bez hraníc", "Prepojení pre zdravie: Ako prepájať slovenských zdravotníkov v zahraničí" a "Pôsobenie všeobecného lekára v UK". Väčšina rečníkov sú Slováci pôsobiaci v zdravotníctve v zahraničí, ktorí budú konfrontovaní s odborníkmi zo Slovenska.
Druhý deň konferencie je venovaný príkladom dobrej praxe.

Program konferencie - Deň 2:
9:00 - 9:30 - Privítanie a káva
9:30 - 10:15 - Skúsenosti zo zahraničia: Štúdium a tréning, S časom o preteky (skúsenosti z transplantačnej jednotky v Londýne) (Katarína Lenártová)
10:15 - 10:40 - Vzdelávanie a prax psychológov SK a UK (Lenka Janik Blaskova)
10:40 - 11:00 - System psychiatrickej starostlivosti vo Velkej Britanii (Edita Searle, Helena Aziri)
11:00 - 11:20 - Paliatívna starostlivosť v UK (Katarína Morris)
11:20 - 11:35 - Prestávka na kávu
11:35 - 12:30 - Medicínske vzdelávanie, Dáta v zdravotníctve (Martin Krsák, Imrich Berta a Laura Johanesova)
12:30 - 13:30 - Prestávka na obed
13:30 - 13:50 - Skúsenosti zo zahraničia, Chirurgická prax v Rakúsku (Peter Lehocky)
13:50 - 14:30 - Záver konferencie
17.05.2025
10:00 - 13:00
Bratislava, SK
OFFLINE/ONLINE
spíkri
  • Monika Kubíková, BSc.
    ICU Sister/ Charge nurse
    Maidstone and Tunbridge Wells NHS Trust
    Monika má vyše 25 rokov praxe ako špecializovaná sestra na anesteziologicko-resuscitačnom oddelení. Takmer deväť rokov pôsobila v Bratislave a následne pokračovala vo svojej profesii v Anglickom Kente. Jej dlhoročné skúsenosti prinášajú jedinečný pohľad na prax a rozdiely v role zdravotnej sestry na Slovensku a v zahraničí.
  • Katarina Morris, BSc.
    Bsc Ošetrovateľskej starostlivosti, Sestra špecialistka Anesteziologie a Intenzívnej mediciny, Profesionálna sestra advokátka
    Katarína študovala Strednú zdravotnícku školu v Levoči, po skončeni ktorej pracovala 3 roky ako Zdravotná sestra na Jednotke intensivnej starostlivosti v Českej Republike. Momentálne pracuje ako sestra Špecialistka na Oddelení Anesteziologie a Intenzívnej Medicíny vo Veľkej Britanii kde žije už 21 rokov. Jej hlavnou náplňou práce je podpora rodín v zložitych situáciach a komunikáciach s lekármi. Taktiež vedie poradňu pre pacientov ktorý sa zotavujú po kritickom ochorení a zaručuje Podpornú/obnovujúcu klinickú superviziu pre sestry a iných zdravotníckych pracovníkov. Karierou a štúdiom sa zameriava hlavne na psychológiu, komunikáciu, duševnu podporu a paliatívnu starostlivosť.
  • MUDr. Martin Kršák, MSc, FASAM
    Martin Kršák je docentom medicíny na ústave infekčných chorôb, Lekárskej fakulty Coloradskej univerzity. Jeho hlavnými oblasťami odbornosti sú ortopedické infekcie a infekčné komplikácie spojené s užívaním omamných látok, vrátane nesterilných injekcií, pridruženého správania a okolností (komerčného sexu, bezdomovectva a väzenia).

    Pred nástupom na fakultu v Colorade pôsobil ako odborný asistent v odboroch vnútorné lekárstvo, infekčné choroby a medicína závislostí na Lekárskej fakulte Tufts University. V tom čase pracoval v Lemuel Shattuck Hospital v Jamaica Plain, Massachusetts, v nemocnici štátneho odboru verejného zdravotníctva, ktorá slúžila nemajetným, väzneným, marginalizovaným a látky zneužívajúcim populáciám.

    Medzi ďalšie odborné záujmy Dr. Kršáka patrí širšie využitie telemedicíny a liekov s dlhým vylučovaním a pôsobením, ako aj vplyv lekárskych intervencií na verejné zdravie a ekonomiku zdravotnej starostlivosti v rôznych prostrediach, vrátane väzenských systémov.
    Martin Kršák vyrastal na Slovensku (bývalé Československo) a získal titul MUDr. na Jesseniovej lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Martine na Slovensku. Absolvoval rezidentské štúdium v odbore vnútorné lekárstvo v Caritas (neskôr Steward) Carney Hospital v Dorchester, MA (pridružená nemocnica Tufts University), a špecializačné štúdium v odbore infekčné choroby na programe Tufts University (Tufts Medical Center, Lahey Hospital a Lemuel Shattuck Hospital). Na Tufts získal titul Mgr. v odbore klinických a translačných medicínskych vied a pokračuje vo vzdelávaní ako študent MBA na Coloradskej univerzite v Denveri.
  • Ondrej Obediar, BSc.MSc.
    Riaditeľ charitatívnej organizácie, vedúci pre zdravie a duševnú pohodu, psychológ – poradca, psychoterapeut, vysokoškolský pedagóg na LTU – programy zdravotnej a sociálnej starostlivosti a duševného zdravia. Ondrej pochádza zo Slovenska, študoval na univerzitách v Liverpoole a Salforde a získal titul BSc. (Hons) v odbore psychológia a MSc v aplikovanej psychológii (terapie), postgraduálny diplom na LJMU a postgraduálny diplom v poradenstve a psychoterapii na inštitúte Chrysalis. Od ukončenia štúdia úspešne pôsobí ako pracovný kouč pre NHS. Je vedúcim pre zdravie a duševnú pohodu a riaditeľom organizácie Growing Togetherness CIC. Má aj vlastnú súkromnú prax so sídlom v Manchestri. Jeho odborný záujem sa zameriava na to, ako príroda pomáha zlepšiť duševné zdravie jednotlivcov, stres na pracovisku, a pomocou koučingu životného štýlu pomáha ľuďom prispôsobiť sa udržateľnejšiemu a naplnenejšiemu životnému štýlu.

    Predseda Slovenskej katolíckej misie pre severozápad Anglicka, zapojený do integrácie slovenskej rómskej komunity v Leeds a Bradforde.

    Má preukázateľné skúsenosti s organizovaním a účasťou na kultúrnych, spoločenských a národných podujatiach v spolupráci s veľvyslanectvami.

    Rečník po brexite – SARIO – dovoz zdravotníckeho vybavenia do Spojeného kráľovstva.
  • MUDr. Jakub Rybár
    Jakub Rybár absolvoval Lekársku fakultu Univerzity Komenského. Pôsobil v Národnom onkologickom ústave a v NsP Medissimo, kde získal špecializáciu v odbore chirurgia. Následne postupne pôsobil ako riaditeľ NsP Medissimo, NsP Novapharm a Fakultnej nemocnice AGEL Skalica. V súčasnosti pôsobí ako člen predstavenstva Fakultnej nemocnice AGEL Skalica a spoločnosti Radiology s.r.o., ako aj ako riaditeľ AGEL Clinic Bratislava. V rámci skupiny AGEL sa podieľa na rozvojových projektoch v oblasti telemedicíny a robotiky.
  • MUDr. Marcela Uhliarova, MRCGP
    Dr. Marcela Uhliarová ukončila štúdium na Jesseniovej lekárskej fakulte Univerzity Komenského na Slovensku v roku 2009. Po skončení univerzity pracovala ako sekundárna lekárka v nemocnici v Malackách. V roku 2013 sa presťahovala do Spojeného kráľovstva, kde pôsobila ako clinical fellow na rušnom oddelení urgentného príjmu v Luton and Dunstable University Hospital, kde získala cenné skúsenosti s fungovaním National health service (NHS). V roku 2015 nastúpila do špecializačného programu pre všeobecných lekárov (GP) v oblasti West Midlands a úspešne absolvovala sériu rotácií v odboroch psychiatria staršieho veku, starostlivosť o seniorov, pediatria a všeobecné lekárstvo. Dr. Uhliarová získala kvalifikáciu všeobecnej lekárky v roku 2018 a odvtedy pracuje ako interná lekárka v Kenilworthe. Spolu so svojím manželom Marekom Trnkom otvorili kliniku v Balsall Common, ktorá ponúka súkromné služby všeobecného lekára a kliniku dlhovekosti zameranú na prevenciu ochorení.
  • MUDr. Katarína Lenártová, PhD, FCAI, EDIC
    Katarína Lenártová pochádza z Horných Vesteníc. Po štúdiu medicíny na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave pracovala v nemocnici v Bojniciach. Po roku a pol sa rozhodla prijať novú výzvu a odišla za prácou do Írska, odkiaľ neskôr zamierila do Veľkej Británie. Od roku 2016 pôsobí na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny v nemocnici neďaleko Londýna - Harefield Hospital, ktorá sa špecializuje na operácie a transplantácie srdca a pľúc. Katarína Lenártová je lekárkou anestéziológie a intenzívnej medicíny. Pri rozhodovaní o svojej špecializácii po skončení štúdia bola pre ňu dôležitá príprava na rýchlu a poromptnú reakciu v prípade akútneho stavu. A práve anesteziológia je pre to ako stvorená.

    Vo svojom odbore sa momentále okrem iného venuje transplantáciam srdca a pľúc. Podľa jej slov je práve táto cesta, ktorou pacienta sprevádza, neuveriteľne fascinujúca. Každý jej pracovný deň je iný a pestrý, nie vždy veselý, ale práve to je súčasťou náročnej, avšak naplňujúcej práce. Mimo pracovného prostredia je Katarína aj starostlivou matkou dvoch detí.
  • MA, Lenka Janík Blašková, PhD., CPsychol, FHEA, AFBPsS
    Associate Fellow of the British Psychological Society (AFBPsS)
    Lenka pracuje ako odborná asistentka a prednáša klinickú psychológiu na Ústave aplikovanej psychológie, Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave. Je vyškolená poradenská psychologička, autorizovaná psychologička a zaslúžilá členka Britskej psychologickej spoločnosti. Má doktorát z Univerzity v Cambridge, kde zároveň pôsobila ako univerzitná asistentka na rôznych výskumných projektoch, vrátane školenia kardiológov. Lenkine výskumné záujmy sa sústreďujú na priesečník duševného zdravia, sociálnej inklúzie a mezdiľudských vzťahov. V súčasnosti pracuje na viacerých projektoch zameraných na duševnej pohodu pomáhajúcich profesií a učiteľov, ako aj na rozvoj ich zručností v podporue sociálnych a emocionálnych kapacít detí a mladých ľudí. Dlhodobo spolupracuje s Ligou za duševné zdravie a írskou organizáciou SHEP (Social and Health Education Project).
  • MUDr. Edita Searle, MRCPsych
    Edita Otáhalová Searle pracuje ako špecializovaná lekárka v odbore psychiatrie dospelých v tíme včasnej intervencie pri psychózach (Early Intervention in Psychosis Team) v rámci Gloucestershire Health and Care Trust. Edita absolvovala štúdium medicíny na 1. lekárskej fakulte Karlovej univerzity v Prahe. Do Spojeného kráľovstva prišla v roku 2011 a do roku 2019 pracovala ako psychiatrička pre dospelých v organizácii Sussex Partnership.

    Po presťahovaní do Gloucestershire sa stala členkou Royal College of Psychiatrists a plánuje opätovne nastúpiť na pokročilé vzdelávanie. Okrem klinickej praxe sa aktívne venuje výskumu, výučbe študentov medicíny a mladších lekárov, ako aj pohovorom na lekárske fakulty.
  • MUDr. Mgr. Helena Aziri, MRCPsych
    Helena je konzultantkou psychiatrie v Nottinghamshire Healthcare NHS Trust. Pred príchodom do Spojeného kráľovstva v roku 2012 absolvovala štúdium medicíny na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, Slovensko, popri magisterskom štúdiu francúzskeho jazyka a literatúry a marketingovej komunikácie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Pracovala na Psychiatrickej klinike Univerzitnej nemocnice v Bratislave, kde sa venovala výskumu schizofrénie. V súčasnosti spolupracuje na projekte zameranom na liečbu rezistentnej schizofrénie s profesorom Davidom Taylorom z King’s College v Londýne. V každodennej praxi vedie lekárskych študentov a lekárov v tréningu Je zakladateľkou Asociácie slovenských zdravotníkov v Spojenom Kráľovstve. Helena je tiež členkou CZ a SK klubu vo Veľkej Británii.
  • Imrich Berta
    Imrich je absolvent aplikovanej matematiky na Univerzite v Cambridge, so skúsenosťami s modelmi strojového učenia na predikciu chorôb. V súčasnosti pracuje ako konzultant pre slovenskú vládu v oblasti epidemiológie rakoviny a verejného zdravia. Aktívne mentoruje analytikov a organizuje programátorské workshopy pre študentov.
  • Laura Johanesová
    Laura je bioinformatička a biomedicínska vedkyňa, momentálne pôsobiaca na Univerzite vo Viedni. Jej zručnosti v R, Linuxe a Pythone sú kľúčové pre jej výskum regenerácie. Pracuje ako dátová vedkyňa v startupe Seerlinq.
  • MUDr. Peter Lehocký
    Po štúdiu medicíny v Martine pracoval na chirurgickej klinike v Martine do roku 2023, kedy odišiel za šťastím do Nemecka. Tam pracoval na dvoch pracoviskách v Sangerhausene a v Garmisch-Partenkirchene, a od 2021 je členom tímu profesora Hermanna vo Viedni. Fokus jeho práce je v endokrinnej chirurgii (štítna žľaza, príštítne telieska, nadobličky, neuroendokrinné nádory, rozšírené lymfadenektomie pri nádoroch štítnej žľazy), onkologická chirurgia, (gastrointestinálny trakt, pankreas, žlčové cesty, štítna žľaza), miniinvazívna chirurgia, ultrazvuk v chirurgii. Chirurgia je jeho tajná láska.

Uskutočnené podujatia
Mentálne zdravie zdravotníckych a sociálnych pracovníkov v praci a v rekonvalescencií
Ondrej Obediar psycholog posobiaci v UK
Ondrej študoval na univerzitách v Liverpoole a Salforde kde absolvoval s titulmi BSc Hons v psychológii a MSc v aplikovanej psychológii (terapie).
Po ukončení štúdia úspešne pracuje ako pracovný kouč pre NHS. Je naším lídrom v oblasti zdravia a pohody a tiež záhradkárom v komunitných záhradách Seedley Park Pavilion Allotments, Gardens and Café.
Jeho oblasťou záujmu je, ako príroda pomáha zlepšiť duševné zdravie jednotlivcov, a prostredníctvom koučingu životného štýlu vám môže pomôcť prispôsobiť sa udržateľnejšiemu a naplňujúcejšiemu životnému štýlu.

Program workshopu :
1. Úvod
2. Mentálne zdravie a jeho aspekty
3. Výzvy v profesii zdravotníckych a sociálnych pracovníkov
4. Prevencia a starostlivosť o mentálne zdravie
5. Rekonvalescencia a návrat do práce
6. Praktické cvičenia a zdieľanie skúseností
7. Záver
8. Hodnotenie workshopu
4.04.2025
09:00 – 12:00
ONLINE

10I02-03-V01-00018
Stála konferencia slovenských zdravotníkov – prepojenie slovenských lekárov, zdravotníkov, sociálnych pracovníkov a študentov pôsobiacich v zahraničí so Slovenskom
posilnenia vzťahov s diaspórou, podpora občianskych iniciatív
  • Názov projektu
    Stála konferencia slovenských zdravotníkov
  • Trvanie projektu
    01.01.2025 - 30.06.2026
  • Akronym projektu
    Posilnenie vzťahov a rozvíjanie sietí so slovenskou diaspórou pôsobiacou v zahraničí v oblasti zdravotníctva a sociálnych služieb s cieľom priblíženia možností ich profesionálneho spojenia so Slovenskom v oblasti pracovnej, ako aj v oblasti vzdelávania a zvyšovania kvalifikácie
  • Financovaný
  • Číslo projektu
    10I02-03-V01-00018
  • Program
    Next Generation EU
Rozpočet

Maximálna výška grantu je 119.851,20 EUR

Výstupy projektu:
1) vytvoriť stálu konferenciu na Slovensku, ktorá bude prebiehať 1x ročne, v rovnakom termíne na Slovensku, s účasťou slovenskej diaspóry pôsobiacej v oblasti zdravotníctva a sociálnych služieb v zahraničí, pre:

  • prehlbovanie existujúcich vzťahov a rozširovanie sietí,
  • výmenu aktuálnych informácií, skúseností a know how v oblasti vzdelávania a odborných prístupov využívaných v zdravotníctve a sociálnych službách,
  • predstavenie moderných pracovísk a inovácií na Slovensku, ako aj v zahraničí,
  • predstavenie aktuálnych možností v oblasti kariérneho zapojenia a zvyšovania kvalifikácií na Slovensku v odboroch zdravotníctva a sociálnych služieb,
  • predstavenie informácií, ktoré môžu byť nápomocné z hľadiska legislatívnej podpory, pri návrate na Slovensko alebo zapojení sa do pracovných a vzdelávacích aktivít na Slovensku.

2) zorganizovať stretnutia medzi predstaviteľmi akademického sektora slovenských univerzít a univerzít v zahraničí, v ktorých majú zastúpenie slovenskí odborníci žijúci v zahraničí z oblasti zdravotníctva a sociálnych služieb, pre nadviazanie možnej spolupráce, s nastavením frekvencie minimálne 1 x ročne, 1 Príloha č. 1

3) zorganizovať stretnutia medzi predstaviteľmi odborníkov z praxe, ako aj manažmentu v zdravotníctve s odborníkmi a manažérmi v zdravotníctve - Slovákmi pôsobiacimi v zahraničí v oblasti zdravotníctva a sociálnych služieb, pre výmenu informácií a zdieľanie know-how zo slovenskými odborníkmi, s nastavením frekvencie minimálne 1 x ročne,

4) zorganizovať okrúhle stoly pre diskusiu o výstupoch zrealizovaných podujatí a nastavenia plánu nasledujúcich aktivít, s nastavením frekvencie 1x ročne po zrealizovaní konferencie pre nastavenie spoluprác pre nasledujúci rok,

5) zorganizovať prvé webináre najmä pre študentov vysokých škôl, ale aj odbornú verejnosť, vedené slovenskými odborníkmi pôsobiacimi v zahraničí, na témy podpory duševného zdravia a rozvoja soft skills lekárov, zdravotníkov a pracovníkov v sociálnych službách.

RealizátoR projektu