Prvé novinky roku 2022

Výmena prezidenta Slovenskej lekárskej komory. Kde sa budú konať dodatočné skúšky pre lekárov, farmaceutov a zubných lekárov a ako to ovplyvní vzdelávanie. Práca pre zdravotníkov na Slovensku. Každý môže ľahko pomôcť.
Milí priatelia členovia a podporovatelia asociácie,

Začiatok roka býva už tradične obdobím plánovania, predsavzatí a predstavovania nových vízií do budúcnosti. Dovoľte nám teda presne v tomto duchu osloviť aj Vás našich členov a sympatizantov. Radi by sme Vám aj v tomto roku pravidelne prinášali a informovali o aktuálnom dianí, o tom čo sa už stalo ako aj o tom čo očakávame (a snažíme sa vylepšiť v záujme nás všetkých). Čaká nás určite zaujímavý rok.

Najskôr dobé správy
V novembri minulého roka došlo k zmene na poste prezidenta Slovenskej lekárskej komory, kde Pavel Oravec nahradil Mariana Kollára, s ktorým sme bohužiaľ nikdy nevedeli nájsť spoločnú reč. Veríme, že v krátkej budúcnosti sa nám podarí uskutočniť osobné stretnutie s novým prezidentom SLK a témy smerujúce k spoločnému záujmu, ktorým je fungujúce zdravotníctvo s férovými podmienkami pre všetkých, sa nám podarí posunúť dopredu. Horšie ako to bolo to byť nemôže, takže asi fakt dobrá správa.

Už je jasné a potvrdené, že doplňujúce skúšky lekárov, farmaceutov a stomatológov sa budú vykonávať len na Slovenskej zdravotníckej univerzite, čo je skutočne dobrá správa, lebo celková príprava bude značne jednoduchšia a veríme, že sa tento krok odrazí aj na úspešnosti jej zvládnutia. Len pripomíname, že najbližší termín pre lekárov a stomatológov je 30. a 31.03.2022 . Viac informácií o všetkých termínoch. Držíme Vám palce a v prípade potreby nás neváhajte kontaktovať!

Táto dobrá správa je aj dobrou správou pre nášho partnera renomovanú jazykovú školu iCan lebo konečne bude vedieť na aké skúšky Vás majú pripraviť a urobia to najlepšie ako sa dá. Tu len pripomíname, že spolupráca s Migračným Informačným Centrom IOM funguje veľmi dobre a pre tých z Vás, čo už majú udelený prechodný pobyt je tu možnosť preplatenia kurzov na jazykové vzdelanie. Ak by ste s tým potrebovali pomôcť alebo mali otázky, radi Vám so všetkým pomôžeme.

Ako sme spomínali v závere minulého roka, je rastúci záujem o spoluprácu s nami zo strany poskytovateľov zdravotníckej starostlivosti a sme pred podpisom zmluvy s dvoma sieťami nemocníc a sieťou laboratórií pre ktoré by sme mali zabezpečovať nových pracovníkov (lekárov, sestry, praktické sestry, laborantov, stomatológov). Ak teda budete mať záujem o novú prácu alebo si hľadáte tú prvú radi Vám s tým bezodplatne pomôžeme. Poznáte nás, vždy budeme na Vašej strane.

A dobré správy končíme informáciou, že sme sa presťahovali. Ak by ste nás teda potrebovali alebo chceli osobne navštíviť, nájdete nás na novej adrese Panónska cesta 17, Bratislava (budova Vysokej školy manažmentu). Tešíme sa na Vás .

Zlá správa v dobrej správe
Naše snaženie o urýchlenie celého procesu Vášho príchodu a zapojenia sa do systému zdravotnej starostlivosti prostredníctvom „národných ví“ si asi niekto nevypočul do konca a z nášho pohľadu to vyzerá ako ďalšia premárnená príležitosť. Najlepšie to napísala Alona Kurotová vo svojom blogu s názvom: To fakt nepotrebujeme sestry a lekárov? Zaujímavé ale smutné čítanie nájdete tu.

Ale stále bojujeme a snažíme sa o nápravu.

Zlá správa
Na stredoškolské sestry sa stále zabúda aj keď na to upozorňujeme pri každom stretnutí s kompetentnými. Aj tu naše snaženie neprestáva a bojujeme ďalej.

Stále nefunguje spolupráca a koordinácia úradov, ktoré sú zodpovedné za Váš príchod na Slovensko a rýchlu možnosť zapojenia sa do systému zdravotnej starostlivosti. Takže krok za krokom vysvetľujeme jasné veci kompetentným so striedavým výsledkom.

Veľký otáznik
Ako nakoniec dopadne schvaľovanie všetkých legislatívnych zmien, o ktorých sme hovorili naposledy stále nevieme, lebo nakoniec sa o tom rozhodne až v parlamente. Určite sa ešte budeme snažiť o zmeny a nápravu chýb, ktoré sú v súčasne predloženom návrhu. Teraz asi držte palce vy nám (a tým aj sebe).

Prosba na záver
Ako sme už spomínali minule, na riadne a profesionálne fungovanie našej asociácie sú ako na každú činnosť potrebné aj finančné prostriedky. Tie sa snažíme zabezpečiť jednak svojimi vlastnými aktivitami ako sme spomínali hore ale je tu aj možnosť, ako vy naši členovia a sympatizanti môžete pomôcť bez toho aby ste museli priamo finančne prispievať na našu činnosť (vo Váš prospech). Jedná sa o systém financovania neziskových organizácií formou poukázania 2% Vašich daní konkrétnej organizácií teda našej a vašej asociácií. Pre všetkých z Vás, ktorí už na Slovensku pracujete platí, že o 2% svojich daní rozhodujete sami. Chceme Vás teda požiadať (poprosiť) aby ste tieto 2% venovali na dobrú vec práve nám. Najjednoduchší spôsob ako tak spraviť, je oznámiť Vášmu zamestnávateľovi Váš záujem poukázať vaše 2% dane našej organizácií a odovzdať mu naše údaje.
Ak by ste s tým mali akýkoľvek problém, alebo by Váš zamestnávateľ nebol ochotný takto postupovať obráťte sa na nás. Je to Vaše právo a my Vám s tým radi pomôžeme.
Pomoc nám je totiž v tomto prípade pomocou ktorá sa Vám a Vašim kolegom určite vráti. Vopred Vám preto ďakujeme.

P.S. Keďže termín podania daňového priznania sa končí až 31. marca asi Vám toto ešte raz pripomenieme lebo takúto príležitosť máme len raz ročne.

Záverom Vám všetkým želáme aby sme tento rok využili všetci najlepšie ako vieme a posunuli veci tým správnym smerom. Teraz je ten správny čas.

Dream team MALnS