NOVÝ ŽIVOT
chatu vzájomnej pomoci

Chceli by sme vám pripomenúť dôvod vytvorenia tohto chatu >>>, ktorý sa objavil bezprostredne po 24.februári 2022. Vtedy členovia a dobrovoľníci MALnS, ako aj dobrovoľníci Nadácie Alony Kurotovej, hodili svoje sily na pomoc ľuďom hľadajúcim útočisko na Slovensku pred vojnou.
Mnohí z nás strávili dni a týždne na slovensko-ukrajinskej hranici, pomáhali v utečeneckých táboroch, poskytovali prvú pomoc a psychologickú podporu podľa svojich najlepších schopností. Podarilo sa nám vytvoriť registračný formulár, kde Slováci, ktorí boli pripravení poskytnúť ubytovanie utečencom, nechávali svoje kontakty a spájali sme ich s tými, ktorí potrebovali pomoc. Tento chat bol tiež vytvorený pre vzájomnú pomoc v akýchkoľvek otázkach.

Všetci sme dúfali, že sa situácia čoskoro vyrieši a utečenci sa budú môcť vrátiť domov. To sa však nestalo. A teraz si desaťtisíce utečencov z Ukrajiny budujú svoj nový život na Slovensku.

Čelíme novým výzvam. Ľudia, ktorí sa proti svojej vôli ocitnú v cudzej krajine a netušia, koľko času tu budú musieť stráviť, potrebujú sociálnu integráciu. Deti by mali chodiť do školy, vydýchnuť aj keď sa po skončení vojny vrátia domov.

Veríme, že v integrácii môže pomôcť predovšetkým šport a všeobecná fyzická aktivita, aktívna komunikácia v komunite a minimálna sociálna vybavenosť:
✓ zápis dieťaťa do školy,
✓ zápis k lekárovi,
✓ učiť sa po Slovensky,
✓ zamestnať sa atď.

Preto obnovujeme aktívnu komunikáciu v tomto chate, aby sme Vás upozornili na:
➨ športové a nielen podujatia pre deti a mládež (dozviete sa o nich v samostatnom chate: #PohybSpajaDeti >>>), napríklad budúcu nedeľu korčuliarske podujatie v Rače >>>,
➨ ďalšie bezplatné informačné stretnutia pre cudzincov na Slovensku, napríklad webinár tuto sobotu o tom, ako začať legálne podnikať na Slovensku,
➨ informácie o možnosti učiť sa Slovenský jazyk, aj zadarmo, napríklad od 1.7.2023 plánuje jazyková škola iCan sériu turistických vychádzok, v ktorých spojí štúdium slovenského jazyka s možnosťou spoznať Bratislavu a jej okolie,
➨ informačná podpora pre mamičky: ako zapísať dieťa do školy, ako si nájsť prácu, kde športovať.

Všetky integračné aktivity Medzinárodnej asociácie lekárov a zdravotníckych pracovníkov na Slovensku, ako aj nadácie Alony Kurotovej, budú realizovane vďaka podpore projektu EU CARE, ktorý organizovala skupina charitatívnych nadácií vedená Nadáciou otvorenej spoločnosti.

Dream Team MALnS