Správy | MALnS

Ukrajinskí pediatri budú môcť liečiť slovenské deti

Slovensko ako jediné z okolitých krajín neuznávalo diplomy detským lekárom z postsovaietskych krajín. Voči ukrajinským pediatrom mení politiku. Vzdelanie im uzná, ak spravia vstupný test v ich rodnom jazyku

Kvôli neuznaniu diplomu odišla pracovať do Česka aj Viktoriya Dmytruk, pediatrička z Donecka. Do Bratislavy sa s rodinou prisťahovala pred viac ako 8 rokmi. Ministerstvo školstva jej až dvakrát za sebou neuznalo diplom s argumentom, že nie je rovnocenný so slovenským vysokoškolským dokladom druhého stupňa v programe všeobecné lekárstvo. Ukrajinskí detskí lekári sa totiž od začiatku štúdia špecializujú na pediatriu, slovenskí študujú najskôr všeobecné lekárstvo a špecializujú sa až neskôr. V Česku jej pritom diplom bez problémov uznali, spravila aj skúšky a už 2 roky chodí na týždňovky do Brna.

“Chcem pracovať na Slovensku v Bratislave, býva tu moja rodina, ktorú vídavam len cez víkend. Nemohla som sa ale vzdať povolania, ktoré milujem,“ vysvetľuje Viktoriya Dmitruk.

Diplom Viktorii Dmytruk je mimochodom stále na sude, keďže ešte v roku 2019 bola podaná žaloba. Doteraz však nebolo ani nariadene ani prvé pojednávanie.

Ako to bude fungovať

„Rozhodnutie vlády o uznávaní diplomov ukrajinských pediatrov považujem to za veľký úspech. Sedem rokov sme bojovali za to, aby neboli títo špecialisti diskriminovaní oproti ostatným lekárskym povolaniam. A to iba preto, že systém vzdelania na Ukrajine je odlišný od súčasného slovenského, ale zároveň rovnaký ako v Československu do roku 1993,“ konštatuje Alona Kurotová z Medzinárodnej asociácie lekárov a zdravotníkov na Slovensku (MALnS).

Vláda spolu s lekárskymi fakultami a zdravotníckymi organizáciami vypracovala systém uznávania ich diplomov. Nebude to však úplne automatické. Pediatri budú musieť najskôr úspešne absolvovať test. Keďže diplomy sa uznávajú ešte pred absolvovaním jazykových skúšok, testy budú v ukrajinčine alebo ruštine.

Zmenou prístupu by sa mal výrazne zlepšiť prístup detí k zdravotnej starostlivosti. Priemerný vek pediatrov na Slovensku je 59 rokov, najstarší praktikujúci lekár má dokonca 93 rokov.

Slovenské zdravotníctvo potrebuje viac

Ako upozorňuje Alona Kurotová, ide o dôležitý krok, na to, aby sa zefektívnilo slovenský systém a mohlo prísť k nám pracovať viac zdravotníckeho personálu, treba spraviť ešte viac. Stále podľa nej musia platiť príliš vysoké poplatky za uznanie vzdelania a odbornú skúšku, komplikuje ho aj prílišná byrokracia. Neexistuje ani systematické vzdelávanie zahraničných zdravotníkov, tak jazykové ako aj odborné, zahraniční zdravotníci nie sú v mzdových tabuľkách a nemôžu využívať rezidenčné štúdium. Pre prílev zahraničných zdravotných pracovníkov do domovov sociálnych služieb by zase pomohlo umožnenie dočasnej odbornej stáže v týchto zariadeniach. Medzinárodná asociácia upozorňuje tiež na nedostatok sestier, informuje o odlišnostiach vo vzdelaní s Ukrajinou a navrhuje ako ďalší krok vylepšenie stavu práve v tejto oblasti.