Blíži sa koniec roka a ja mám pred sebou krátke vystúpenie na vianočnom večierku, kde spolu s ďaľšími spolupracujúcimi organizáciami a firmami budeme hodnotiť končiaci sa rok a predstavíme vízie a plány do budúcna. O čom teda budem hovoriť? Nuž hlavne o končiacom sa projekte Erasmus+ Med-Integro , ktorého sme boli tri roky súčasťou. Keď hovorím končiacom sa, úplne to nevystihuje podstatu, lebo aj keď sme projekt Erasmus+ v tomto roku úspešne zrealizovali a momenátne pracujeme na formálnom ukončení, tak naša práca sa tým zďaleka nekončí a budeme naďalej pokračovať v rozvíjaní toho, čo sme dosiahli. Ako som spomínal minule tak projekt Med-Integro je postavený na štyroch základných pilieroch RELOKÁCIA, ZAMESTNANIE, KOMUNITA a E-LEARNING a práve KOMUNITA je to čomu sa budeme aj naďalej venovať. Ale teraz možno trochu konkrétne. Našou úlohou ako partnera projektu bolo vypracovať koncept prípravy zahraničných lekárov na úspešné absolvovanie skúšky a následnej intergácie do spoločnosti - prieskum + návrh opatrení pre vládu s právnikov. Výsledkom našej práce je viac ako 120 stránkový dokumet s názvom „Právna analýza a návrhy opatrení pre vládu“. Ide o rozsiahly materiál vypracovaný v súlade so Stratégiou Pracovnej mobility SR od roku 2020 s výhľadom do roku 2030. Právna analýza bola zrevidovaná zástupcami Právnickej fakulty Univerzity Komenského na základe memoranda z mája 2024 a kolegami z advokátskej kancelárie Kinstellar a Jóža a partneria na tomto mieste im chcem za ich odbornú pomoc poďakovať.
Hlavnými cieľmi analýzy boli:
identifikácia prekážok, ktoré komplikujú proces adaptácie zahraničných zdravotníkov na Slovensku (administratívne prekážky napr. procesy uznania kvalifikácie, nostrifikácie diplomov, požiadavky na odborné skúšky a jazykové testy),
porovnanie legislatívnych rámcov a postupov adaptácie v rôznych krajinách EÚ (v Českej republike, Nemecku, Poľsku a Lotyšsku). Analýza sa zamerala na kľúčové aspekty legislatívneho rámca, ako sú požiadavky na uznávanie odborných kvalifikácií, administratívne postupy, jazykové požiadavky a podporné opatrenia pre integráciu,
navrhnutie opatrení na zlepšenie legislatívy a procesov adaptácie,
predloženie konkrétnych odporúčaní pre efektívnejšiu integráciu zahraničných zdravotníkov do slovenského systému zdravotnej starostlivosti
Uvedenú právnu analýzu sme verejne prezentovali na našom Multiplikačnom podujatí s názvom Ľudské zdroje a migrácia v zdravotníctve ktoré sa konalo 13. septembra v Bratislave za účasti zástupcov Ministerstva zdravotníctva SR, poskytovateľov zdravotnej strastlivosti, univerzít aj odbornej verejnosti. Zo záverečnej diskusie vyplynulo, že uvedený dokument sa stretol s veľmi priaznivou odozvou a bolo nám prisľubené, že našim návrhmi sa budú kompetentní predstavitelia zaoberať. No ako tu zvyknem hovorť, „držme si palce“.
Samozrejme toto nebolo to jediné, čomu sme sa v odchádzajúcom roku venovali. Ako vždy sme individuálne pomáhali desiatkam zdravotníkov, ktorí sa na nás obracali so svojimi problémami a otázkami. Mnohým sme pomohli ale stále tu ostáva veľká skupina, ktorej stále pomôcť nevieme a to sú sestry z tretích krajín. To je samostatná kategória problémov, ktoré začínajú a končia v nemožnosti uznania ich kvalifikácie na požadovanej úrovni a tak aj skúsené sesty s dlhoročnou praxou končia na Slovensku len ako praktické sestry. Aj to bol dôvod nášho rokovania s predstaviteľmi Komory sestier a pôrodných asistentiek, ktoré sme absolvovali v lete a kde sme si stanovili spoločný cieľ pohnúť aj touto témou (ako to bolo v prípade pediatrov v minulosti). Takže budúci rok máme čo robiť, ale pomaly pracujeme na riešení. Taktiež sme sa venovali farmaceutom, ktorých potreba síce nie je tak dramatická ako v prípade lekárov či sestier ale zas úspešnosť absolvovania doplňujúcej skúšky je ďaleko najnižšia. Stretli sme sa teda s vedením Slovenskej lekárnickej komory aj farmaceutickej fakulty UK aby sme spoločne riešili aj tento problém. Vedenie fakulty sme požiadali o zníženie poplatku za skúšky, ktorý v prípade farmaceutov ostal na úrovni 650 euro, čo je aj na fakt nízkej úspešnosti pre mnohých cudzincov problém. Dokončením vzdelávacej platformy projektu Med-Integro veríme, že touto formou aspoň čiastočne prispejeme k zlepšeniu situácie.
V rámci našich charitatívnych aktivít sme sa aktívne podieľali na pilotnom projekte Digitálnej koalície Slovenskas názvom Digitálne zdravie na školách v rámci ktorého prešlo zdravotným screeningom v priebehu 10 týždňov 874 ukrajinských detí bez pediatra. Na tento projekt sme pre nášho partnera zabezpečili dve ukrajinské pediatričky a dve zdravotné sestry .
A dobrá správa na záver. V rámci Plánu obnovy bol našej asociácií schválený projekt „Stála konferencia slovenských zdravotníkov – prepojenie slovenských lekárov, zdravotníkov, sociálnych pracovníkov a študentov pôsobiacich v zahraničí so Slovenskom „ takže v nasledujúcom období sa budeme viac sústrediť aj na slovenských zdarvotníckych pracovníkov žijúcich a pracujúcich v zahraničí. Ale o tom viac nabudúce.
Záverom chcem poďakovať všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na jednotlivých aktivitách a vďaka ktorým môžem o pár dní úspešne prezentovať výsledky končiaceho sa roku.